Główna treść strony

Wersja do wydrukuWyślij e-mailemPDF version

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,

Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

 

   ma przyjemność zaprosić Państwa 
na konferencję prasową

Lek bezpieczny oczami dziecka
 
w ramach Ogólnopolskiej Kampanii

Konferencja odbędzie się

20 czerwca 2018 r. (środa) o godzinie 10.00

w siedzibie Urzędu, przy Al. Jerozolimskich 181C w Warszawie

(sala konferencyjna nr 528; V piętro; wejście: bud. C)

W Polsce, w ostatnich latach obserwuje się zwiększone spożycie produktów leczniczych i suplementów diety. 9 na 10 osób dorosłych stosuje leki lub suplementy diety, z czego co 4 ankietowana osoba przyznaje, że stosuje je w sposób niewłaściwy. Bardzo często spowodowane jest to reklamami, obiecującymi natychmiastową poprawę stanu zdrowia i urody. Reklamy te bardzo często skierowane są do dzieci. Dzieci pod ich wpływem mogą sięgać po produkty farmaceutyczne, traktować je jak cukierki lub jako element zabawy a to może być bardzo niebezpieczne dla ich zdrowia i nawet życia.

Co więcej beztroskie i lekkomyślne traktowanie leków przez rodziców i dzieci, kształtuje w dzieciach nieprawidłowe nawyki stosowania farmaceutyków na kolejne lata ich życia. Sprawia, że w oczach dzieci leki są cudownym produktem, który można stosować bez ograniczeń na wszystkie dolegliwości.  A to może prowadzić do wielu niebezpieczeństw: zatruć, zbyt pochopnego stosowania leków, przyjmowania zbyt dużych ich dawek, występowania interakcji czy pojawiania się działań niepożądanych – również groźnych dla zdrowia i życia pacjentów.

Aby temu zapobiec i zminimalizować ryzyko ewentualnych skutków niewłaściwego stosowania leków konieczne jest odpowiednie edukowanie i uświadamianie społeczeństwa. Niezwykle ważne i istotne jest uświadamianie dzieci tak aby od najmłodszych lat kształtować w nich prawidłowe nawyki stosowania leków.

Odpowiedzią na tę potrzebę jest nowy program edukacyjny Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych – „Lek bezpieczny oczami dziecka”. Program skierowany jest do najmłodszych uczniów szkół podstawowych i ma na celu przekazanie im w prosty sposób zasad bezpiecznego stosowania leków oraz zapoznanie ich z zawodem farmaceuty. Honorowy patronat nad projektem objął Minister Zdrowia.

Podczas Konferencji Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL, WM i PB) dr Grzegorz Cessak omówi zagadnienia związane z lekiem pediatrycznym, przedstawi uregulowania, którym taki lek podlega oraz wyjaśni zasady bezpiecznego stosowania tej grupy leków.

W drugiej części konferencji przedstawione zostaną założenia kampanii edukacyjnej „Lek bezpieczny oczami dziecka”, omówione zostaną cele oraz sposoby ich realizacji.

 

Konferencję poprowadzi Wojciech Łuszczyna, rzecznik URPL,WM i PB

Bliższe informacje: Ewelina Polańczyk tel.: (+48) 22 49-21-241  ewelina.polanczyk@urpl.gov.pl