Główna treść strony

Wersja do wydrukuWyślij e-mailemPDF version

7 lutego 2017

Uchwała Parlamentu Szkockiego w sprawie procedowania  projektu ustawy o notyfikacji wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Szkocki parlament zagłosował przeciwko rozpoczęciu procedury wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Projekt uchwały poparło 90 deputowanych wobec 34 głosujących przeciw. Niemniej jednak głosowanie miało charakter czysto symboliczny, ponieważ jego wynik nie jest wiążący. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z końca stycznia 2017 roku, rząd w Londynie nie ma prawnego obowiązku konsultacji z parlamentami lokalnymi Szkocji, Walii i Irlandii Północnej przed formalnym rozpoczęciem procedury wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
Zgodnie z treścią uchwały, „parlament wyraził poparcie dla wszystkich, poza jednym, posłów, którzy uważają, że złożony przez brytyjski rząd projekt ustawy o notyfikacji wyjścia z Unii Europejskiej nie powinien być procedowany”. Zdaniem posłów Parlamentu Szkockiego brytyjski rząd miał nie przedstawić wystarczających gwarancji w zakresie skutecznej komunikacji i konsultacji z administracjami lokalnymi. Ponadto, zwrócono uwagę na brak kompleksowych informacji dotyczących konsekwencji ekonomicznych wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz poddano pod wątpliwość możliwości osiągnięcia na przestrzeni najbliższych 2 lat porozumienia w sprawie przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską.