Główna treść strony

Wersja do wydrukuWyślij e-mailemPDF version

2.10.2017

Ocena Komisji Europejskiej dotycząca ofert państw członkowskich na nową siedzibę EMA/EBA

W dniu 30 września 2017 r., zgodnie z procedurą uzgodnioną na marginesie czerwcowego posiedzenia Rady Europejskiej, Komisja Europejska przedstawiła Sekretarzowi Generalnemu Rady ocenę ofert złożonych przez państwa członkowskie na nową siedzibę agencji europejskich, dotychczas znajdujących się na terytorium Wielkiej Brytanii.

Dokument przedstawiony przez Komisję Europejską składa się z następujących elementów:

  1. Podsumowujące oceny ogólne dotyczące Europejskiej Agencji Leków oraz Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego;
  2. Indywidualne oceny do ofert  złożonych przez państwa członkowskie;
  3. Indywidualne siatki ocen do każdej z ofert.

W ramach procedury (art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej, TUE) przyjętej przez przywódców 27 państw Unii Europejskiej w dniu 22 czerwca 2017 r., możliwe było przedkładanie przez państwa członkowskie własnych ofert na nową siedzibę jednej lub obu agencji do dnia 31 lipca 2017 r. Następnie Komisja Europejska została wezwana do zbadania wszystkich złożonych ofert i przedłożenia ocen opartych na kryteriach uzgodnionych przez wszystkie państwa członkowskie, a także na udostępnienie tychże ocen do dnia 30 września 2017 r.  

Decyzja dotycząca relokacji oraz nowej siedziby obu agencji zostanie podjęta w następstwie dyskusji politycznej opartej na ocenie Komisji. Głosowanie odbędzie się na posiedzeniu Rady ds. Ogólnych (General Affairs Council configuration, GAC) zgodnie z art. 50 TUE w listopadzie 2017 r. 

Całość dokumentacji dotyczącej ocen indywidualnych można znaleźć na stronie: https://ec.europa.eu/info/about-european-union/relocation-uk-based-eu-agencies_en

Link do procedur: http://www.consilium.europa.eu/en/policies/relocation-london-agencies-brexit/