Główna treść strony

Wersja do wydrukuWyślij e-mailemPDF version

6 lipca 2016

Oświadczenie Europejskiej Agencji Leków w sprawie wyników referendum w Wielkiej Brytanii dotyczącego wystąpienia z Unii Europejskiej.
W dniu 6 lipca Europejska Agencja Leków opublikowała oświadczenie, w którym uznała wynik referendum z dnia 23 czerwca 2016 r. dotyczący wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Większość uprawnionych do głosowania w referendum oddała swój głos przeciwko dalszemu członkostwu Wielkiej Brytanii.
Podkreślono, że wynik brytyjskiego referendum nie ma wpływu na procedury i organizację pracy. Agencja kontynuuje swoje działania zgodnie harmonogramem ustalonym przez obowiązujące normy i regulacje.
Żadne z państw członkowskich Unii Europejskiej nie zdecydowało się jak dotąd na opuszczenie struktur unijnych, więc jest to sytuacja bez precedensu. Przyszła działalność Agencji, jak również lokalizacja jej siedziby w Londynie będą zależeć od stosunków między Wielką Brytanią a Unią Europejską.
Według oświadczenia EMA przyjmuje z zadowoleniem zainteresowanie niektórych państw członkowskich przejęciem odpowiedzialności za udostępnienie lokalizacji Agencji. Decyzja dotycząca lokalizacji nie zostanie natomiast podjęta przez EMA, lecz za wspólnym porozumieniem wśród przedstawicieli państw członkowskich.
Niemniej jednak, najważniejszym elementem działalności EMA wciąż pozostaje kontynuowanie prac eksperckich skoncentrowanych na misji Agencji w zakresie ochrony zdrowia ludzi i zwierząt oraz zapewnienia dostępu do bezpiecznych i skutecznych leków o wysokiej jakości.