Główna treść strony

Wersja do wydrukuWyślij e-mailemPDF version

               Grzegorz Cessak

 

Informacja Prezesa Urzędu z dnia 20 kwietnia 2020 r. w sprawie zakończenia przeglądu danych na temat produktu leczniczego Picato

 

Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii  (Pharmacovigilance Risk Assessment Committee - PRAC) potwierdził, że Picato (mebutynian ingenolu) żel, stosowany w leczeniu zmian skórnych wywołanych rogowaceniem słonecznym może zwiększać zagrożenie rozwoju raka skóry i wyciągnął wniosek, że ryzyko związane z jego stosowaniem przewyższa spodziewane korzyści.

Komitet uznał również, że skuteczność Picato nie utrzymuje się przez cały czas i zwrócił uwagę, że istnieją inne opcje leczenia rogowacenia słonecznego.

Pacjenci, którzy stosowali Picato powinni obserwować, czy nie wystąpią u nich nietypowe zmiany skórne lub ich powiększenie i jeżeli takie się pojawią w ciągu tygodni czy miesięcy po terapii, powinni zasięgnąć porady lekarza. Pacjenci, którzy mają jakieś pytania czy wątpliwości dotyczące stosowanego u nich leczenia powinni również skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

 

Prezes Urzędu Rejestracji                   

Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych

i Produktów Biobójczych                  

/-/ Grzegorz Cessak                      

Do archiwum: 
Nie